Yeni eklenen yazıların mailinize gelmesi için mail adresinizi yazmanız yeterli

28 Kasım 2009

Nejla ve NejdetYusufeli ÇPL öğrencilerinin 2006 yılında sergiledikleri bu oyunu izlemenizi öneririm.
Eski Türk filmlerinin ruhunu çok iyi yakalamışlar.

23 Kasım 2009

Avucunuzdaki kelebek

Avucunuzdaki Kelebek-1


Avucunuzdaki Kelebek-2Etkili İletişim

13 Kasım 2009

Google Analytics Kurulumu

Google Analytics; internet siteleri hakkında ayrıntılı raporlar veren bir istatistik programıdır. İnternet sitenizle ilgili istatistikleri çok kapsamlı ve ayrıntılı olarak sunan Google Analytics ile; sitenizde yaptığınız tüm değişikliklerin geri dönüşümlerini ayrıca site ziyaretçilerinin tüm hareketlerini incelenebilir.

Google tarafından sunulan Analytics hizmeti; internet sitesiyle ilgili 80'den fazla rapor sunar. Türkçe dil desteği olan Analytics ile; ziyaretçilerin eğilimlerini öğrenebilir; en çok zaman geçirdikleri sayfadan hangi internet browserı ile siteye bağlandığına, sitede genel olarak ne kadar zaman geçirdiğinden ne sıklıkla siteye giriş yaptığını inceleyebilirsiniz.

Google Analytics ile ulaşacağınız raporlar ile sitenizin; ziyaretçi eğilimlerini ve profillerini öğrenirsiniz.
Google Analytics raporları ile;

  1. Sitenizi kaç kişi ziyaret ediyor?
  2. Sitenize nasıl ulaşıyorlar?
  3. Sitenizde en çok hangi sayfaları beğeniyorlar?
  4. Kaç tane yeni ziyaretçi alıyorsunuz?
  5. Sayfa trafiğinde zaman içerisinde artış oldu mu?
  6. Ziyaretçiler hangi tarayıcılardan geliyorlar?
  7. Siteniz en çok hangi saatler arasında ziyaret alıyor?
  8. Aynı ziyaretçi ne kadarlık periyotlarla sitenize giriş yapıyor?
  9. Özellikle hangi aylarda, günlerde ziyaret sayınız artıyor ya da azalıyor?

gibi birçok veriye ulaşabilirsiniz.

Google Analytics Kurulumu

Bu hizmeti kullanabilmeniz için öncelikle Google hesabınız olması gerekiyor.
Daha sonra Google Analytics sayfasına giderek kayıt işlemini yapıyorsunuz.
Sonraki aşamaları resimlerle anlatacağım.

Web sitesi profili ekle diyoruz
Blogumuzun adresini yazıp son'a tıklıyoruz

Size blogunuza yerleştirmeniz için bir izleme kodu veriliyor.Bu pencereyi kapatmadan yeni bir sekmede Blogger kumanda panelini açıyoruz.


Blogger kumanda panelinde Yerleşim sekmesi altındaki HTML'Yİ düzenle bölümünü açıyoruz.
İzleme kodunu sayfanın en sonunda yer alan “/body” etiketinden önce yerleştirip kaydet diyoruz.
İzleme kodunun çalışıp çalışmadığını, izleme kodunun verildiği sayfayı yenileyerek kontrol ediyoruz.
Orada veri alınıyor ifadesini görebiliyorsak kodu doğru bir şekilde blogumuza yerleştirmişiz demektir.

4 Kasım 2009

Askere gidecekler için malzeme listesi


Pc Labs editörlerinden Murat Gamsız, askerlikle ilgili yazdığı bir yazıda askerde ihtiyaç duyulabilecek malzemeleri de belirtmiş.Aralık dönemi de yaklaşmışken bu listenin askere gidecek olan herkesin işine yarayacağını düşünüyorum.

İç çamaşır: Bölükte son hafta hariç kuru temizleme servisi düzenli geliyor. Haftada bir uğruyorlar. Çamaşırları kurutma derdiniz olmaması güzel zira başka seçenek yok. İç çamaşır yığınağı yapmanıza gerek yok. Ancak yazın gideceklerle kışın gidecekler arasında fark olabilir bu konuda. Kışın ter sorununuz olmuyor. İki günde bir değiştireceğinizi ve haftada bir yıkatacağınızı düşünerek alın. Giyip çöpe atmayın.Yeşil de alabiliyorsunuz ama onlar doğal olarak mavi veriyor. Miktar ve ölçü olarak kesinlikle yeterli gelmez o yüzden yanınızda götürmeniz şart. Yetmezse kantinde sıkıntısı çekilmeyen malzemeler bunlar.

Çorap: Çorap miktarını da yüksek tutun tabii. Her gün değiştirdiğinizi düşünün. Kışın gidecekler kışlık çorap alsın.

İçlik: Kış için kaliteli bir içlik alın. Onlar da veriyor ama siz beni dinleyin.

Tuvalet kağıdı: Bu iş için selpak mendil alın. Bol miktarda almanızı tavsiye ederim. Tuvalet kağıdı daha hacimli olduğundan dolapta çok adetli saklayamazsınız. Selpakları ise dolabın arkasına üst üste dizebilirsiniz. Tek tek almayın. Tek jelatin içinde toplu olarak satılıyor. Böyle alın ki dolabınızda dağılmasın. Tuvalet kağıdı da satılıyor ancak sürekli bulunmuyor(du). Gereksiz hacim. Ayrıca hasta olmanız neredeyse garanti olduğundan selpakla işiniz daha çok olacak.

Tıraş Bıçağı: Yüzünüzün alıştığı bir tıraş bıçağınız varsa götürün. Bıçaklarını da yedekleyin. Zaten sadece beş hafta sıkıntı çekeceksiniz. Usta birliğinizde kantin imkanınız daha fazla olacak. Çarşı izniniz olacak en kötü. Eğer kendi bıçağınızı götürüyorsanız onların verdiğini almanıza gerek yok. Parayla verdikleri için, gereksiz harcama olur o telaş içinde alıverirsiniz. Bunları koymak için ufak bir çanta alabilirsiniz. Onlar da veriyor gerçi.

Tıraş jeli: Yine yüzünüze uygun bir jel vs. kullanıyorsanız yanınıza alın zira her zaman kullandığınızı orada bulamayabilirsiniz. Gillette ürünleri var genelde.

Temizlik malzemeleri: Ufak bir sabun ve sabunluk, şampuan ve banyo lifi götürün. Deodorant da alın. Yazın gideceklerde ihtiyaç daha fazla olacak.

Diş fırçası ve macunu: Diş fırçasını ve macunu siz götürün. Onların vermesi bizde iki hafta sürdü ve fazla standartlar.

Temiz/Kirli çamaşır torbası: Onlar da veriyor ama siz de ekstra kirli ve temiz çamaşır torbası alın. İç çamaşırınızı ve çoraplarınızı dolaba yığmayıp, bunların içine koyacaksınız. Gerçekten de dolabı düzgün tutmanın başka yolu yok. Bizim dolaplar normalin yarısı büyüklüğündeydi. Bir başka deyişle bir dolabı iki kişi kullanıyordu. Usta birliğine kadar tıkış tıkış bir dolabınız olacak. İlk geceden itibaren çamaşırlarınızı bu torbalara koyun rahat edin. Hatta evde bile o şekilde dizip gidebilirsiniz.

Kalem: Yanınıza kolay çıkmayan bir kalem alın. Eşyalarınızın üzerine adınızı yazarsınız. Özellikle yıkamaya verdiğiniz eşyalara mutlaka yazın. Kepe de yazın.

Askı: Bazen dolaplarda eksik olabiliyor. İki tane bulunsun.

Bot fırçası: Bota bulaşan çamurları temizlersiniz. Boya yapmadan durumu kurtarmanıza yardımcı olur. Yazın gerekmeyebilir.

Cüzdan: Hırsızlık olmuyor içiniz rahat olsun. Bu daha çok usta birliği için bir önlem. İster normal alın ister boynunuza asın. Dolabınızda ya da herhangi bir yerde unutmadığınız sürece sorun yok. Bot kilidi vs de hiç gerekmedi. 'Yer değiştiren' olmadı.

Tabanlık: Kış için kalitesinden emin olduğunuz bir tabanlık alın. Bot bütün soğuğu ayağa veriyor.

Telekom Kontörü: Bol miktarda alın. Acemilikte bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz.

Kol saati: Casio FW91, asker saati olarak da bilinir. Tek işlevi saat olmasıdır ve ucuzdur.Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More