Yeni eklenen yazıların mailinize gelmesi için mail adresinizi yazmanız yeterli

4 Kasım 2009

Askere gidecekler için malzeme listesi


Pc Labs editörlerinden Murat Gamsız, askerlikle ilgili yazdığı bir yazıda askerde ihtiyaç duyulabilecek malzemeleri de belirtmiş.Aralık dönemi de yaklaşmışken bu listenin askere gidecek olan herkesin işine yarayacağını düşünüyorum.

İç çamaşır: Bölükte son hafta hariç kuru temizleme servisi düzenli geliyor. Haftada bir uğruyorlar. Çamaşırları kurutma derdiniz olmaması güzel zira başka seçenek yok. İç çamaşır yığınağı yapmanıza gerek yok. Ancak yazın gideceklerle kışın gidecekler arasında fark olabilir bu konuda. Kışın ter sorununuz olmuyor. İki günde bir değiştireceğinizi ve haftada bir yıkatacağınızı düşünerek alın. Giyip çöpe atmayın.Yeşil de alabiliyorsunuz ama onlar doğal olarak mavi veriyor. Miktar ve ölçü olarak kesinlikle yeterli gelmez o yüzden yanınızda götürmeniz şart. Yetmezse kantinde sıkıntısı çekilmeyen malzemeler bunlar.

Çorap: Çorap miktarını da yüksek tutun tabii. Her gün değiştirdiğinizi düşünün. Kışın gidecekler kışlık çorap alsın.

İçlik: Kış için kaliteli bir içlik alın. Onlar da veriyor ama siz beni dinleyin.

Tuvalet kağıdı: Bu iş için selpak mendil alın. Bol miktarda almanızı tavsiye ederim. Tuvalet kağıdı daha hacimli olduğundan dolapta çok adetli saklayamazsınız. Selpakları ise dolabın arkasına üst üste dizebilirsiniz. Tek tek almayın. Tek jelatin içinde toplu olarak satılıyor. Böyle alın ki dolabınızda dağılmasın. Tuvalet kağıdı da satılıyor ancak sürekli bulunmuyor(du). Gereksiz hacim. Ayrıca hasta olmanız neredeyse garanti olduğundan selpakla işiniz daha çok olacak.

Tıraş Bıçağı: Yüzünüzün alıştığı bir tıraş bıçağınız varsa götürün. Bıçaklarını da yedekleyin. Zaten sadece beş hafta sıkıntı çekeceksiniz. Usta birliğinizde kantin imkanınız daha fazla olacak. Çarşı izniniz olacak en kötü. Eğer kendi bıçağınızı götürüyorsanız onların verdiğini almanıza gerek yok. Parayla verdikleri için, gereksiz harcama olur o telaş içinde alıverirsiniz. Bunları koymak için ufak bir çanta alabilirsiniz. Onlar da veriyor gerçi.

Tıraş jeli: Yine yüzünüze uygun bir jel vs. kullanıyorsanız yanınıza alın zira her zaman kullandığınızı orada bulamayabilirsiniz. Gillette ürünleri var genelde.

Temizlik malzemeleri: Ufak bir sabun ve sabunluk, şampuan ve banyo lifi götürün. Deodorant da alın. Yazın gideceklerde ihtiyaç daha fazla olacak.

Diş fırçası ve macunu: Diş fırçasını ve macunu siz götürün. Onların vermesi bizde iki hafta sürdü ve fazla standartlar.

Temiz/Kirli çamaşır torbası: Onlar da veriyor ama siz de ekstra kirli ve temiz çamaşır torbası alın. İç çamaşırınızı ve çoraplarınızı dolaba yığmayıp, bunların içine koyacaksınız. Gerçekten de dolabı düzgün tutmanın başka yolu yok. Bizim dolaplar normalin yarısı büyüklüğündeydi. Bir başka deyişle bir dolabı iki kişi kullanıyordu. Usta birliğine kadar tıkış tıkış bir dolabınız olacak. İlk geceden itibaren çamaşırlarınızı bu torbalara koyun rahat edin. Hatta evde bile o şekilde dizip gidebilirsiniz.

Kalem: Yanınıza kolay çıkmayan bir kalem alın. Eşyalarınızın üzerine adınızı yazarsınız. Özellikle yıkamaya verdiğiniz eşyalara mutlaka yazın. Kepe de yazın.

Askı: Bazen dolaplarda eksik olabiliyor. İki tane bulunsun.

Bot fırçası: Bota bulaşan çamurları temizlersiniz. Boya yapmadan durumu kurtarmanıza yardımcı olur. Yazın gerekmeyebilir.

Cüzdan: Hırsızlık olmuyor içiniz rahat olsun. Bu daha çok usta birliği için bir önlem. İster normal alın ister boynunuza asın. Dolabınızda ya da herhangi bir yerde unutmadığınız sürece sorun yok. Bot kilidi vs de hiç gerekmedi. 'Yer değiştiren' olmadı.

Tabanlık: Kış için kalitesinden emin olduğunuz bir tabanlık alın. Bot bütün soğuğu ayağa veriyor.

Telekom Kontörü: Bol miktarda alın. Acemilikte bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz.

Kol saati: Casio FW91, asker saati olarak da bilinir. Tek işlevi saat olmasıdır ve ucuzdur.5 yorum:

bu bılgı cok yararlı olmus.erkek kardesıme soylerım bunları :)

Güzel blogunuza, maydanoz blog topluluğu arasında tanıtımı için bir sayfa ayırdım, selamlar.

Teşekkür ederim.Size de iyi çalışmalar.

askere gidecekler için cok yararlı bilgiler cnm .saolunnn

full hazır set satan firmalar var.. A dan Z ye ve sadece gerekli olanlar...koşturmaya gerek yok..çarpılmayada.. tıraş çantasından...ğne ipliğie.kitap okuma lamöbasından.cep seccadesine.. kitap kalem bot kilidi normal kilidi..boya zarf kalem defter slikon tabanlık nasır silikonu kulaktıkacı kulak pamuğu krem zart zurt..parça parça küçük 30 çkusur çeşit ürün.. ama ben iyide almışım.. millet bunu nerden buldun ya derken.. ben acemide havayla şiine cep minderrin üstünde otoruyordum..:) ne ararsan her şey derli toplu..ve dolaba sığabilecek küçük çantayla beraber.. yapman gereken..üstündeki sivilleri alıp sülüsünle teslim olmak bu seti aldıktan sonra ...2014 şubat full takım çanta fiyatı 289tl kargo alıcıya ait.. (çantası 40 lira dışarda sordum)(şu çıksın diyerek fiyat düşürme şansınız var ama bence çıkarmayın askerde en luzumsuz şey bile lazım oluyor..) ajans8@hotmail.com.tr buraya e mail atın dönüyorlar...

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More